prázdny

Souboj titánů, emoce a vítězové Mr. Olympia 2023 - Všechno, co potřebuješ vědět!

03.11.2023 5 minutes

Po roce jsme opět s napětím očekávali, kdo bude vítězem Mr. Olympia 2023. Epicentrem nadšenců kulturistiky a fitness se stalo Orlando na Floridě. 59. ročník soutěže rozepsal novou etapu historie, kde si změřili síly nejlepší kulturisté planety. Podívej se spolu s námi, kdo kraloval na pódiu, a jaké nečekané zvraty přinesl Olympia Weekend.

Naše sociální sítě žily celý víkend záběry, jaké jinde nenajdeš. Chceme totiž, abys atmosféru z tohoto prestižního eventu cítil i ty. Nesmírně nás těší, že díky partnerství s The Olympia ti dokážeme přinést energii a emoce přímo ze soutěžního stage-u našima očima. Pokud ti přece jen něco z výsledků či ze zákulisí soutěže uniklo, čti dál a budeš v obraze o všech top momentech největší fitness a bodybuilding události.

Našima očima z Floridy

Letošní ročník rozhodně nezklamal. Mohli jsme se těšit na skutečně působivé představení, které vyvrcholilo napínavým soubojem v několika kategoriích. První den Olympia Weekendu, 2. listopad, se nesl v duchu tiskové konference a tradičním "Meet the Olympians". Vidět, že soutěžící na Olympii nosí oblečení z dílny NEBBIA, je pro nás ctí a jsme na to patřičně hrdí. Potvrzuje to naše již devítileté partnerství s touto prestižní soutěží. Spolupráce se odrazila i ve výhodách pro naše zákazníky, a to v podobě pánské kolekce NEBBIA x Olympia, kterou otestovali přímo špičkoví atleti.

Překvapení a triumfy Olympia Weekendu

Hlavní program začal až následující den, 3. listopadu. Během dne se předvedlo 6 kategorií. Den vyvrcholil soubojem atletů v kategorii Men's 212. Právě tato kategorie byla při vyhlašování pátečních výsledků největším překvapením. Keone Pearson zabránil Shaun Claridovi v získání již třetí sošky Sandowa. Přestože v některých pózách bylo velmi náročné určit, který z nich si vede lépe, v jiných měl právě Pearson lehkou převahu.

Nepříjemným momentem pro bývalou šampionku Missy Truscottovou bylo zranění kolena přímo na stage-y, kvůli čemuž ze soutěže vypadla. Všechny soutěžící předvedli vzrušující show. No Oksanu Grishina, naší bývalé atletce, se podařil famózní návrat. Poté, co v roce 2017 získala svůj čtvrtý titul Fitness Olympia se rozhodla ukončit kariéru. Nyní se opět postavila na pódium a po těsném souboji s Taylr Learmont získala svůj pátý triumf.

Páteční noc byla nezapomenutelná i pro neporazitelnou Andreu Shaw, která si připsala už čtvrté vítězství Ms. Olympie. O titul bojovala s Angelou Yeo. Stále oblíbenější kategorii Wellness Olympia 2023 ovládla Francielle Mattos, která tak získala již svůj třetí titul.

Výsledky, na které jsme čekali

Horké chvíle a sebevědomý souboj o ten nejprestižnější titul Mr. Olympia (Men's Open) se odehrál v poslední sobotní večer. Doprovázely ho divize Men's Physique, Classic Physique a Bikini. Během dne jsme se dozvěděli také vítěze kategorie Pro Wheelchair. Stal se jím Karel Milewski.

Překvapením večera byl souboj v Men's Physique mezi Brandonem Hendricksonem a Ryanem Terrym. Mnozí totiž očekávali bitvu o titul mezi Erinem Banksem a Jeremym Buendiem. Po silném finále nabitém elektrizující atmosférou Ryan sesadil Erina a získal titul Men's Physique 2023.

Naopak ve finále Classic Physique se zopakoval loňský duel mezi Ramonem Queirozem a Chrisem Bumsteadem. Rozhodčí posuzovali formy 35 závodníků. Nakonec však 28letý Kanaďan zdolal vylepšeného Ramona, a to díky jasnému rozdílu u hrudníku z boku a dvojitému bicepsu zezadu.

Sobotní finále se stalo vítězným večerem i pro Jennifer Dorie, která odešla jako Miss Bikiny Olympia 2023. Stala se tak dvojnásobnou šampionkou v kategorii a sesadila z trůnu Maureen. Top 3 kandidátky vynikaly z ostatních. Ve finále jsme viděli několik srovnání. Nakonec největší rovnováhu ukázala právě Jennifer. Maureen Blanquisco získala 2. místo. Třetí skončila Ashley Kaltwasser, o které budete od nás ještě hodně slyšet.

Souboj o Mr. Olympia 2023

Nejočekávanější moment Olympia Weekendu bylo finále Open. V souboji o medailové příčky si to mezi sebou rozdávali Samson Daud, Derek Lunsford a Hadi Choopan. Toto trio nebylo překvapením. Ale všichni očekávali, kdo z nich získá titul Mr. Olympia 2023. Přestože Samson ohromil svým nevídaným objemem a elegancí, avšak bylo vidět i jeho slabiny. Ve svalovém rozvoji zad jasně dominovaly Derek a Hadi. Ovšem u zadních póz měl v detailech navrch právě Derek. Naopak čelní pózy hrály ve prospěch Hadiho. Po velmi těsném souboji jsme v Orange County Convention Center poznali nového Pána Olympia, Dereka Lunsforda.

Slovenští a čeští reprezentanti v TOP 10

Máme se čím pochlubit! Na Olympia Weekende byli úspěšní i slovenští a čeští atleti. Talentovaný Michal Križánek se postaral o nejlepší výsledek v historii Slovenska a Česka. Na nejprestižnější kulturistické soutěži obsadil krásné 7. místo v kategorii Men's Open. V top 10 se umístila také Michaela Pavleová v kategorii Fitness Olympia, a to na obdivuhodném 8. místě a Adela Ondrejovičová, která si odnesla 9. místo v kategorii Figure. Češce Tereze Linhartové s 11. místem těsně uprchlo umístění mezi desítkou nejlepších a Gabriela Linhartová se umístili na 16. místě. Třeba však dodat, že všichni čtyři zaznamenali obrovské úspěchy už jen tím, že se na Olympii kvalifikovali.

Jako hrdý partner Olympia Weekendu si vážíme náročné cesty, kterou musí atleti podstoupit, aby se mohli zúčastnit této prestižní soutěže. Obdivujeme každého, kdo dosáhl tohoto důležitého milníku v kariéře. Blahopřejeme všem kvalifikovaným sportovcům k jejich úspěchu a těšíme se na jejich další triumfy v nadcházejícím roce!